Gładź bezpośrednio na beton – poradnik krok po kroku

nakładanie gładzi na beton

Może być dla wielu zaskoczeniem fakt, że nie trzeba przygotowywać betonowej ściany do położenia gładzi szpachlowej. Wiele zależy od tego, jak ściana betonowa jest wykończona, ale w wielu przypadkach wygładzanie ścian może obyć się bez tynkowania, co znacznie skróci czas remontu. Podpowiemy jak kłaść gładź na beton.

Gładź na sufit betonowy oraz betonowe ściany

Gładź na sufit betonowy, ale również na betonowe ściany może być kładziona bezpośrednio, zwłaszcza wtedy, kiedy powierzchnia betonu jest bardzo gładka i dobrze przygotowana. Najważniejsze jednak, by powierzchnia nie posiadała żadnych ubytków. Wtedy gładź będzie się dobrze trzymać i nie będzie odpadać. Najczęściej konstrukcje wykonane z karmazytobetonu lub batonu prefabrykowanego mają takie właściwości, dzięki którym możliwe jest kładzenie gładzi bez potrzeby używania tynku.

Jaka gładź na beton?

Zarówno gładź na beton komórkowy, jak i inne rodzaje betonu powinna być odpowiednio przygotowana. Liczy się jej jakość oraz gęstość, przez co będzie odpowiednio trzymała się powierzchni. Dobrym pomysłem jest użycie gładzi szpachlowej gotowej, dostępnej w rozrobionej formie. Ważne jest również odpowiednie przygotowanie powierzchni. Przede wszystkim ściany lub sufity betonowe nie mogą być zawilgocone, ponieważ wtedy możemy spodziewać się pleśni. Jeśli sufit bądź ściana jest zawilgocona, wtedy nasza gładź nie utrzyma się, a pod spodem wytworzy się grzyb lub pleść zagrażający naszemu zdrowiu. Ścianę wtedy należy odpowiednio osuszyć, ale również pokryć preparatem przeciwko pleśni. Odgrzybianie ścian i osuszanie ich jest ważne dla całej konstrukcji oraz ze względów bezpieczeństwa. Gładź może być kładziona również wyłącznie na ściany bez ubytków. Dodatkowo powinniśmy usunąć wszystkie luźne elementy, które mogą odpaść, takie jak łuszczące się farby. Większe ubytki wyrównamy za pomocą szpachli. Powierzchnia powinna być również oczywiście oczyszczona z kurzu oraz brudu. W ten sposób możemy nakładać gotową gładź. Przed jej nałożeniem należy zagruntować ściany betonowe za pomocą gruntu uniwersalnego, który w pełni przygotuje powierzchnię do dalszych prac remontowych. Gładź nakładamy szpachlą płaską tak samo jak na ściany z tynkiem. Całość wyrównujemy również za pomocą szpachli, a w razie powstania nierówności możemy wszystkie poprawki wykonać dzięki papierowi ściernemu o różnych gradientach, zaczynając od najgrubszego papieru ściernego, po bardzo delikatny. Tak wyrównaną ścianę lub sufit możemy malować na dowolny kolor lub udekorować tapetą. Więcej informacji znajdziecie w poradniku: https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/jak-nakladac-gladz-bezposrednio-na-surowy-beton

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
4 + 12 =