Jakie podłogi drewniane wybrać do swojego wnętrza?

Podłogi drewniane to klasyczne, uniwersalne i ponadczasowe rozwiązanie, pasujące do niemal każdego rodzaju wnętrz. Takie podłogi są najczęściej trwałe i służą przez lata. Jednocześnie są bardzo efektowne i upiększają przestrzeń. Są też szczególnie lubiane przez miłośników surowców naturalnych. Dobranie paneli drewnianych jednak nie zawsze jest proste. Jak to zrobić, by pasowały do konkretnego wnętrza nie tylko wyglądem, ale i jakością?

Podłogi drewniane a twardość drewna

Skala twardości drewna to bardzo ważny parametr i zawsze należy go uwzględniać poszukując odpowiednich paneli. Ta wartość jest kluczowa głównie w zakresie trwałości podłóg, a to ma znaczenie w związku z intensywnością użytkowania konkretnego pomieszczenia. Zasadniczo twardość drewna dzieli się na trzy kategorie:

Klasa I – w tej grupie mieści się drewno miękkie, które jest nietrwałe i w ogóle nie nadaje się jako surowiec do produkcji podłogi drewnianej.
Klasa II – to drewno średnio twarde, które może być wykorzystane do stworzenia paneli podłogowych, ale tylko do pomieszczeń o nieintensywnym użytkowaniu. Sprawdzi się między innymi w sypialni, garderobie, domowym gabinecie bez przyjmowania klientów czy na rzadko używanym poddaszu. Taki surowiec jest mało odporny na zniszczenia wynikające z częstszego użytkowania. Drewno klasy drugiej to między innymi sosna czy klon.
Klasa III – do tej klasy przydzielono drewno najbardziej twarde, jak kultowy dąb, orzech, buk, jesion czy czereśnia. Tę twardą wersję surowca można z powodzeniem wykorzystać do podłóg w pomieszczeniach bardzo intensywnie użytkowanych. Z pewnością podoła często deptanemu salonowi czy pokojowi dziecięcemu. Sprawdzi się też w przedpokoju, gdzie podłoga ma styczność z różnego rodzaju butami, ale też rowerami, hulajnogami czy nawet sankami. Drewno trzeciej klasy jest bardzo wytrzymałe i odporne na wiele urazów mechanicznych, spowodowanych zarówno przez człowieka, jak i przez zwierzęta domowe. Odpowiednio pielęgnowane panele drewniane z tego surowca, mogą posłużyć przez wiele lat.

Jak powinna być zabezpieczona podłoga drewniana?

Podłogi drewniane zwykle zabezpiecza się na trzy sposoby – z użyciem lakieru, oleju lub wosku. Lakier przede wszystkim chroni przed plamami i urazami mechanicznymi, jak przykładowo ścieranie. Zależnie od preferencji estetycznych, lakier może być matowy lub z połyskiem. Natomiast jeśli chodzi o olej, to pielęgnuje on drewno wnikając w nie i uwydatniając jego naturalne usłojenie. Zabezpiecza jednak drewno tylko w niewielkim stopniu i na krótki czas. Wosk z kolei nieco lepiej chroni panele drewniane i można go nałożyć na przykład na powierzchnię wcześniej olejowaną.
 
Kupując panele drewniane należy dokładnie zapoznać się ze specyfikacją produktu, by wybrać ten najbardziej odpowiedni do swojego wnętrza. Trzeba sprawdzić zarówno twardość surowca jak i sposób jego obróbki. Najlepiej takie podłogi drewniane zamawiać w sprawdzonym sklepie, który oferuje tylko panele z wysokogatunkowego drewna, odpowiednio zabezpieczonego i pielęgnowanego. Dzięki temu nowa podłoga będzie nie tylko piękna, ale i trwała przez długi czas. Do tego będzie się ładnie prezentować przez wiele lat jak podłogi oferowane przez Meister.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
20 ⁄ 4 =