W jaki sposób powinno się wygładzać tynk gipsowy?

Tynki gipsowy w odróżnieniu od tynku cementowo-wapiennego, gwarantuje nam naprawdę gładki efekt. Uziarnienie produktu jest praktycznie niewidoczne dlatego też większość osób decyduje się na to, aby właśnie ten materiał zastosować w swoim domu. Tynki gipsowe nakłada się w bardzo cienkiej warstwie, zazwyczaj konieczne jest tylko pojedyncze jej położenie. Jest to zatem również oszczędność czasu, znacznie krótszy czas schnięcia itp. Warto jednak mieć świadomość tego, że niezależnie od doświadczenia osoby wykonującej taką pracę, nigdy nie osiągniemy niestety stuprocentowej gładkości. Co prawda na takim tynku od razu możemy kłaść farbę, ale nie dla każdej osoby taki efekt będzie wystarczający. Czasem konieczne będzie wygładzenie tynku. 

Jakie są etapy wygładza tynku?

Taki tynk można oczywiście idealnie wygładzić i wcale nie jest to tak trudne zadanie, jak mogłoby nam się wydawać. Jesteśmy w stanie zrobić to sami, bez udziału żadnych fachowców. Na samym początku gdy nałożymy już tynk na ścianę, powinno wykonać się wstępne wygładzanie przy pomocy łaty aluminiowej. Jeśli na tynku są natomiast jakieś ubytki, wówczas trzeba je uzupełnić. W tym celu możemy użyć pacę wykonaną ze stali nierdzewnej.

Po nałożeniu tynku konieczne jest odczekanie mniej więcej 20-40 minut, aby materiał miał czas się utwardzić. W miejscach gdzie powstały zdecydowanie większe nierówności, dobrze jest zastosować wówczas linijkę trapezową. W momencie gdy ściągniemy nadmiar tynku z niektórych miejsc, można nim załatać te, w których powstały wgłębienia. Nie można jednak czekać zbyt długo, ponieważ tynk musi mimo wszystko posiadać choć trochę elastyczną strukturę, możliwą do formowania.

Następnie tynk jest wygładzany przy pomocy szpachli powierzchniowej. Gdy tynk już jest na finiszu jeśli chodzi o proces wiązania, wówczas powinniśmy wykonać gąbkowanie. Co to dokładnie oznacza? Tynk spryskuje się wodą i zdejmuje się przy pomocy gąbki delikatnie mleczko gipsowe, które powstaje na powierzchni. Póżniej można wszystko wygładzić już metalową pacą.

Gładź – czy jej zastosowanie jest konieczne?

Wygładzanie tynki gipsowego jest zatem konkretnym procesem. Jak to zostało jednak już wcześniej wspomniane, po prawidłowym nałożeniu materiału można od razu malować ścian, bez kładzenia gładzi. Jeśli jednak marzy nam się idealnie gładka powierzchnia, wówczas bez wątpienia powinniśmy pomyśleć o jej zastosowaniu. Wygładzanie tynki to jedno, ale gładź zagwarantuje nam naprawdę spektakularne efekty, jeśli chodzi o estetykę wnętrza. 

Przed położeniem gładzi wyschnięta ściana musi zostać oczywiście odpowiednio zagruntowana, przy użyciu dedykowanego środka. Następnie gdy grunt już wyschnie, trzeba położyć gładź dopasowaną do tynku gipsowego. Na rynku można znaleźć sporą ilość tego typu materiałów. Następnie musi zostać ona odpowiednio wyszpachlowana, aby nie pozostały żadne nierówności. Ta praca również wymaga cierpliwości oraz oczywiście precyzji. Czasem lepszym rozwiązaniem jest to, aby ktoś za nas wykonał taką pracę. 

Sprawdź koniecznie więcej porad na :

https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/czym-i-jak-wygladzac-tynk-gipsowy-kompletny-poradnik

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
34 ⁄ 17 =