Rodzaje i kolory tynków zewnętrznych – wszystko co trzeba wiedzieć

Rodzaje i kolory tynków zewnętrznych – wszystko co trzeba wiedzieć

Kolor ścian zewnętrznych rzutuje na odbiór budynku. Barwa tynku powinna być dopasowana między innymi do wielkości obiektu, jego położenia, a nawet stylu w jakim został wzniesiony. Preferencje inwestorów także są ważne, na szczęście szeroki wybór pozwala dopasować coś do każdych potrzeb. Jeżeli chodzi o rodzaj tynku zewnętrznego, pod uwagę warto wziąć warunki otoczenia oraz potencjalne zagrożenia dla ścian. Niektóre lokalizacje wymagają szczególnej ochrony przed wilgocią, w innych liczy się zabezpieczenie przed kurzem i spalinami. Wybierając dobrej jakości tynki, latami można cieszyć się estetyczną powierzchnią.

Tynki zewnętrzne dopasowane do otoczenia

Wybór tynków zewnętrznych nie może być przypadkowy. Jeżeli inwestor nie jest zorientowany w temacie, powinien skonsultować się z fachowym wykonawcą. Zawodowiec dopasuje produkt do rodzaju ścian oraz ich aktualnego stanu. W niektórych przypadkach nadal zalecane są grubowarstwowe tynki zewnętrzne, choć ich miejsce coraz częściej zastępują nowoczesne produkty cienkowarstwowe. W kwestii koloru warto zwrócić uwagę na otoczenie posesji. W jakiej tonacji utrzymane są okoliczne budynki? Nie trzeba wybierać identycznego koloru co sąsiad. Dobry efekt tworzy się jednak poprzez wykorzystanie zbliżonej palety barw. W sąsiedztwie lasu sprawdzają się na przykład beże oraz pastelowe zielenie. Nowoczesne budownictwo miejskie chętnie korzysta z szarości. Fragmentarycznie można je uzupełnić nasyconymi kolorami, takimi jak granat czy intensywna żółć.

Jakie wybrać tynki zewnętrzne rodzaje mają znaczenie

Kiedy wybierane są tynki zewnętrzne kolory są ważne, ale poza nimi istotny jest również rodzaj zastosowanego produktu. Jeżeli efekt ma być dobry i trwały, składniki tynku muszą odpowiadać konkretnym warunkom użytkowania. W miejscach często uczęszczanych ryzyko zabrudzenia oraz uszkodzeń mechanicznych jest większe. Dlatego na przykład na gankach czy tarasach dobrze sprawdzają się mocne tynki odporne na wnikanie zanieczyszczeń. Dom nad jeziorem wymaga zabezpieczenia przed wilgocią oraz zagrzybieniem. Zastosowane ocieplenie także wpływa na zalecane tynki zewnętrzne rodzaje tych produktów powinny bowiem dobrze przylegać do poprzedniej warstwy. Na szczęście większość obecnie dostępnych tynków jest przystosowana do aplikacji zarówno na styropianie, jak i wełnie mineralnej. Przygotowując się do malowania ścian zewnętrznych, pod uwagę opłaca się wziąć elastyczność produktu. Dzięki niej elewacja nie popęka i będzie przez dłuższy czas cieszyć oczy estetycznym wyglądem.

Wybór tynku to kwestia estetyki i funkcjonalności. Wykonanie elewacji stanowi spore wyzwanie finansowe, ale nie należy zbytnio oszczędzać na wykończeniu budynku. Odpowiednie dopasowanie tynku sprawi, że nieruchomość będzie się dobrze prezentowała i zyska na wartości. Chcąc wyróżnić ją na tle otoczenia, nie trzeba inwestować w krzykliwe kolory. Przeciwnie, najlepsze wrażenie zrobi obiekt wkomponowany w krajobraz. Budynek powinien też stanowić spójność całość. Taki efekt tworzy się poprzez dopasowanie koloru ścian zewnętrznych do barwy dachu, okien, a nawet ogrodzenia.

Więcej na: https://www.foveotech.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/jaki-kolor-i-rodzaj-tynkow-zewnetrznych-wybrac-porady-eksperta

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
10 × 29 =