Jak skutecznie lakierować meble – wszystko co trzeba wiedzieć

jak lakierować meble

Użytkownicy mebli dzielą się na dwie podstawowe grupy: miłośników mebli błyszczących, lakierowanych oraz tych, którzy preferują meble matowe. Zwolennicy mebli lakierowanych wśród wielu zalet wymieniają bezproblemowe utrzymywanie ich w czystości, stały efekt nowości, zdolność odbijania światła, dzięki której całe pomieszczenie nabiera świeżości i harmonii.

Odnawianie mebli lakierowanych

Po wielu latach użytkowania każdy mebel będzie nosił znaki czasu. Jednak nie każdy wymaga wymiany, zakupu nowego i oczywiście droższego. Dlatego zanim podejmie się tak drastyczne decyzje warto sprawdzić czy jesteśmy w stanie samodzielnie odnowić drewniany mebel i przywrócić mu dawną świetność. Odnawianie mebli lakierowanych nie jest trudne i leży w zakresie możliwości każdego z nas. Wymaga pracy, niewielkich nakładów, ale na koniec meble wyglądają jak nowe, a co więcej, przy pomocy lakieru można zmienić ich odcień a nawet kolor.

Jak skutecznie samodzielnie polakierować meble?

Odnawianie mebli lakierowanych zawsze należy zacząć od usunięcia warstwy starego lakieru. Najlepiej zrobić to papierem ściernym gruboziarnistym o parametrach 40-60. Następnie należy zmienić papier na taki o drobniejszej ziarnistości, może to być 100-120. Na końcu tę samą pracę należy wykonać papierem ściernym o ziarnistości 200. To żmudna praca, ale to od tej czynności będzie zależał ostateczny efekt. Ścieranie lakieru ma na celu uzyskanie lepszej przyczepności nowej warstwy, tak by nie spłynęła ona z mebla. Zalecenia te brzmią bardzo poważnie, ale każdy kto kiedykolwiek lakierował samodzielnie meble doskonale wie, że nie musi ona być taka skomplikowana. Nakład pracy zależy oczywiście od grubości starego lakieru, ale tak naprawdę chodzi tylko o to, aby zmatowić powierzchnię zwiększając jej przyczepność. Po usunięciu lakieru należy najlepiej najpierw odkurzyć mebel a potem zmyć go wodą z dodatkiem mydła, które odtłuści powierzchnię.

Lakierowanie mebli

Gdy nasz mebel jest już suchy można przystąpić do lakierowania. Lakierować można przy użyciu wałka, pędzla lub poprzez natrysk hydrodynamiczny. Najlepszy efekt uzyskuje się nakładając  2-3 warstwy lakieru, a każdą z nich w odstępach minimum 4 godzin. Lakier musi wyschnąć, następnie ponownie należy go delikatnie zetrzeć drobnoziarnistym papierem ściernych o gradacji 320, oczyścić i nałożyć kolejną warstwę. Dzięki temu zwiększa się przyczepność każdej z nich. Po zakończeniu lakierowania mebel należy pozostawić do wyschnięcia. Trzeba jednak pamiętać, że nie spieszyć się z ponownym użytkowaniem go. Nie chodzi tu bowiem tylko o wyschnięcie lakieru, ale też o całkowite utwardzenie struktury. Najlepiej poczekać nawet kilka dni i to w zależności od temperatury pomieszczenia. Więcej praktycznych informacji znajdziecie w tym poradniku: https://www.vidaron.pl/poradnik/lakierowanie-mebli-drewnianych-krok-po-kroku

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
15 + 12 =