Jak zagruntować płytę OSB przed malowaniem – wszystko co trzeba wiedzieć

czym gruntować płyty osb

Obecnie w wielu domach wykorzystuje się płyty OSB. Ze względu na ich oryginalną strukturę i wygląd, mnóstwo osób pozostawia je we wnętrzach w stanie surowym. Przykładowo w domach można spotkać ścianki działowe z płyt OSB, które w naturalny sposób wypełniają wnętrze, nadając mu charakteru. Jednak spora liczba osób oczekuje zupełnie innego efektu, dlatego chcą taką płytę pomalować.

Czy płytę OSB należy gruntować?

Zachodzi zatem pytanie, w jaki sposób należy przygotować taką płytę przed malowaniem? Przede wszystkim należy ją odpowiednio zagruntować. Przed gruntowaniem płytę się dokładnie oczyszcza z wszelkich zanieczyszczeń, przykładowo z kurzu. Następnie trzeba zadbać o to, by płyta nie posiadała żadnych ubytków. Jeśli jakieś ma, wówczas wszystkie należy wypełnić masą naprawczą, przeznaczoną do płyt oraz drewna. Wszystko następnie trzeba wyszlifować i dobrze odkurzyć. Kolejnym krokiem jest zaaplikowanie na całej powierzchni specjalnego gruntu, który jest przeznaczony do drewna. Oczywiście aplikując taki grunt należy ściśle trzymać się instrukcji, która jest podana na opakowaniu. Pomimo tego, że być może wcześniej mieliśmy do czynienia już z takim produktem, nie powinniśmy podchodzić do jego nakładania intuicyjnie. Niespełnienie pewnych wymagań producenta może skutkować tym, że nasz grunt nie zostanie położony we właściwy sposób, a tym samym nie będzie skuteczny. A co tak naprawdę daje nam położenie gruntu? Sprawia on, że zmniejsza się chłonność płyty OSB. Dlatego też ostatecznie malowanie jest tańsze, szybsze, a cała powierzchnia staje się dużo bardziej trwała.

W jaki sposób maluje się płytę OSB?

Sam proces gruntowania płyty, jest dość prosty. Nie składa się on ze skomplikowanych etapów. Jak jest natomiast w przypadku malowania tego typu płyty? Przede wszystkim by uzyskać naprawdę dobry efekt, warto jest wybrać farbę przeznaczoną do płyt oraz do drewna. Można nawet zakupić specjalistyczną farbę stworzoną właśnie do płyt OSB, której użycie daje nam gwarantowany efekt. Jeśli chcemy pomalować taką płytę na jasny kolor zdecydowanie warto pamiętać o tym, że najpierw powinniśmy położyć warstwę białej farby podkładowej. Dopiero później można kłaść na niej inną farbę. Jak widać gruntowanie i malowanie płyty OSB, wcale nie jest tak trudnym zadaniem, jak mogłoby się wydawać. Oczywiście wymaga to kupienia kilku rzeczy i użycia ich zgodnie z przeznaczeniem, jednak tego typu pracę jest w stanie wykonać każda osoba samodzielnie. Tym bardziej, że na opakowaniach produktów podane są dokładne instrukcje. Więcej informacji znajdziecie tutaj: https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/gruntowanie-plyty-osb-przed-malowaniem-porady-eksperta

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
28 × 30 =