Z jakich materiałów skorzystać obudowując kominek?

Obudowywanie kominka, z pewnością nie jest łatwym zadaniem. Wymaga pewnych umiejętności, ale również i zastosowania odpowiednich środków bezpieczeństwa. Ważną kwestią jest także to, aby wybrać odpowiedni materiał do obudowy. Obecnie coraz częściej wykorzystuje się do tego płyty kartonowo-gipsowe. Dlaczego? Ponieważ dają one duże możliwości aranżacyjne. Trzeba je jednak odpowiednio zabezpieczyć, aby palenie w kominku nie stwarzało ryzyka pożaru.

Jak bezpiecznie obudować kominek?

Czasem kominek może kojarzyć nam się z potencjalnym ryzykiem pożaru. Czy jednak faktycznie jest ono tak duże? Zdecydowanie nie. Tak naprawdę każdy rodzaj ogrzewania, wiąże się z pewnym ryzykiem. Jeśli jednak wszystko jest odpowiednio wykończone, wówczas nie powinniśmy martwić się takimi kwestiami. Niemniej jednak do kwestii bezpieczeństwa, powinniśmy podejść bardzo poważnie gdy wykonujemy taką obudowę kominka.

Wkład kominkowy w trakcie swojej pracy, jest w stanie nagrzewać się nawet do 400 stopni. Z taką temperaturą, należy być naprawdę ostrożnym. Przy obudowie kominków, między innymi z tego względu wykorzystuje się materiały, które są niepalne oraz odpowiednie zabezpieczenia.

By wszystko zostało wykonane zgodnie z ogólnymi zasadami, należy dobrze odizolować tylną ścianę kominka od obudowy. W jaki sposób? Można skorzystać w tym celu z płyty z mineralnej wełny skalnej. Najlepiej aby miała ona grubość 25-40 cm. Następnie do wełny trzeba koniecznie przytwierdzić ekran aluminiowy, który będzie odpowiadał za kierowanie ciepła do wnętrza obudowy owego kominka. 

Czy obudowa kominka powinna być w pełni szczelna? W takiej sytuacji mogłoby nam się wydawać, że jak najbardziej. Tymczasem przedstawia się to nieco inaczej, ponieważ dolna część powinna przepuszczać nieco powietrza. Natomiast w górnej części okapu, konieczne jest wykonanie nacięć i odpowiednich otworów. To właśnie w tych otworach trzeba później zamontować kratki, przykładowo aluminiowe czy też stalowe. Wydzielane w trakcie pracy kominka ciepło, będzie uchodziło właśnie poprzez kratki.

Obudowa kominka od A do Z

Jeśli chcemy wykonać taką obudowę kominka samodzielnie, to z pewnością powinniśmy zapoznać się z kilkoma podstawowymi zasadami. Dopiero później, powinniśmy przystępować do realizacji prac, wyposażeni w odpowiednie materiały. Pierwsze prace są proste i polegają do dokonaniu pomiarów. Dobrze powinno się zaznaczyć miejsca, w których będzie przebiegała obudowa. Następnie docina się profile UW, przywierca do podłogi i montuje na kołkach stalowych.

Następnie przechodzimy już na sufit i tam zaznaczamy miejsca, w których będą profile UW. Następnie możemy zabrać się za przycięcie profili pionowych i płyty z wełny mineralnej. Należy pamiętać o tym, że zawsze na samym początku motuje się profile tylne, a dopiero później można przejść do profili pionowych CW. 

Pionowe profile CW montuje się dookoła całej fasady wkładu kominkowego, podobnie jak profile UW. Później można przejść do wyizolowania ścianek bocznych i wykonania izolacji frontowej. Potem można już przycinać płyty gk.

Należy pamiętać o wycięciu otworów na kratki, w obrębie jednej płyty. Nie można wycinać ich na łączeniach. 

Po montażu płyt bocznych oraz frontowych, można już przejść do łączenia płyt. Jeśli chcemy postępować zgodnie z przyjętymi zasadami, to powinniśmy w takich łączeniach zatopić taśmę wykonaną z włókna szklanego, natomiast w rogach pokusić się o umieszczenie kątowników. 

Całość trzeba później zaszpachlować, a następnie można już przejść do prac wykończeniowych.

Dowiedz się więcej z poradnika na https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/jak-obudowac-kominek-plyta-gipsowa-krok-po-kroku

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
34 ⁄ 17 =