Jak skutecznie malować białą farbą – krok po kroku

malowanie ścian na biało

Białe ściany wracają do łask! To stwierdzenie już od kilku sezonów jest niezaprzeczalnym faktem. Po latach zepchnięcia do lamusa ta szlachetna farba w wielkim stylu powraca na salony zawdzięczając ten stan rzeczy najpopularniejszym trendom wnętrzarskim, w tym skandynawskiemu oraz minimalistycznemu. Niestety jednak, chcąc uzyskać oczekiwane efekty, trzeba włożyć w remont sporo czasu, wiedzy i wysiłku. Zwłaszcza, jeżeli mamy do czynienia ze starszym budownictwem lub koniecznością zakrycia innego koloru, zacieków i plam.

Biała farba – dobre krycie

Podstawą przy malowaniu ścian białą farbą jest odpowiednie przygotowanie powierzchni. W przeciwnym razie nawet najlepszej jakości produkt nie da nam wymarzonego efektu. A zatem, wszelkie prace należy rozpocząć od dokładnego oczyszczenia i umycia ścian. Następnie trzeba poddać mury oględzinom mającym na celu zlokalizowanie ewentualnych nierówności, rys i pęknięć. Jeżeli takowe występują, powinny być zniwelowane. Kolejny krok to zagruntowanie ścian oraz zamalowanie najbardziej opornych plam specjalistycznym preparatem. Dopiero kiedy się uporamy z tymi zadaniami, można przejść do właściwego malowania.

Malowanie ścian białą farbą

Biała farba na pierwsze malowanie powinna być bardzo dobrej jakości, tylko wtedy bowiem możemy mieć pewność, że dobrze pokryje ściany. Ponadto ważnym jest również dobór produktu do przeznaczenia wnętrza. Inny preparat należy zakupić do łazienki, gdzie mamy do czynienia z podwyższoną wilgotnością, inny do kuchni, a jeszcze inny do pokoju dziecięcego. Istotne są również narzędzia, jakimi się będziemy posługiwać, zwłaszcza wałek. Musi on być dobrej jakości, najlepiej ze średniej długości włosiem. Jeśli natomiast chodzi o samą czynność malowania, to jeżeli tylko jest to możliwe, powinniśmy zaplanować ją na miesiące letnie, kiedy temperatura na zewnątrz sprzyja szybkiemu schnięciu farby, a ściany nie są ani wilgotne, ani przemrożone. Niezmiernie ważny jest też sam przebieg prac. Po pierwsze zawsze powinno się zaczynać od sufitu, a dopiero w dalszej kolejności malować ściany. Po drugie, najlepiej jest zaczynać od okna i stopniowo posuwać się w kierunku centrum pomieszczenia. Po trzecie wreszcie, po nałożeniu pierwszej warstwy farby bezwzględnie trzeba odczekać kilka godzin do jej całkowitego wyschnięcia i dopiero wtedy można przystąpić do aplikowania kolejnej. Krótko mówiąc, malowanie ścian białą farbą wymaga sporo cierpliwości i na pewno nie da się go ukończyć w ciągu jednego dnia. Trzeba jednak podkreślić, że efekt na pewno będzie wart włożonego wysiłku! Więcej informacji znajdziecie pod tym dresem: https://www.sniezka.pl/poradniki/porady-techniczne/jak-uzyskac-optymalne-krycie-biala-farba-porady-eksperta

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
19 + 24 =