Tynki i gładzie gipsowe – co położyć na ścianę?

Tynki i gładzie gipsowe mają za zadanie przygotować powierzchnię do dalszych prac, a także ją wyrównać. Składa się to na odpowiednie przygotowanie ścian do malowania, dzięki czemu późniejszy proces nakładania farby przebiegnie sprawnie, a efekt będzie cieszył oko.

Tynk gipsowy – co to jest?

Tynk gipsowy jest stosunkowo tani i prosty w nanoszeniu. Nakłada się go wewnątrz budynków na grubość około dwóch centymetrów. Tynk gipsowy jest gładszy niż tynk cementowo-wapienny, dlatego cieszy się o większa popularnością. Dobrze wyrówna on mineralne podłoże, czyli między innymi beton, cegły i pustaki ceramiczne, a także stare tynki cementowo-wapienne. Tynk gipsowy będzie także dobrym wyborem przy nałożeniu na niego gładzi gipsowej , wapiennej lub cementowej, o której przeczytasz niżej.

Gładsze ściany z gładzią gipsową

Jeżeli zależy Ci na jeszcze lepszym efekcie, wybierz gładź gipsową. Dzięki temu, że nakłada się ją na grubość około 2 mm, po jej zastosowaniu i szlifowaniu powierzchnia jest idealnie gładka. Jednak ze względu na swoją grubość na ścianie, nie spełni ona swojej funkcji na powierzchniach, gdzie są duże ubytki. Ze względu na swój cel, czyli wygładzenie powierzchni wewnątrz budynków przed malowaniem lub nałożeniem tapety, ma ona charakter bardziej dekoracyjny. Jeżeli nierówności są dość duże, do wygładzenia powierzchni można użyć gipsu szpachlowego. Jest on bardziej wytrzymały i można go nakładać grubszymi warstwami. Najpierw należy nim zabezpieczyć wszystkie szczeliny czy wady powierzchni, za pomocą szpachli. Drugą warstwą produktu natomiast wyrównujemy powierzchnię. Zanim przystąpisz od jakichkolwiek prac, dopilnuj aby powierzchnia była czysta i sucha, a także zwarte, jednorodne i chłonne. Nie może także na nim być grzyb ani żadne inne porosty. Inaczej jest z nowo wymurowaną ścianą. Przed nałożeniem tynku należy zakończyć na niej wszelkie prace instalacyjne, a także ją oczyścić i odkurzyć. Ważne! Przed nałożeniem gładzi na tynk, musi być on całkiem suchy i potraktowany gruntem. Swoimi prawami rządzi się z kolei tynk cementowy, lub cementowo-wapienny. Zanim położysz na niego gładź, powierzchnię należy wysezonować, a dopiero później zgruntować. Niedozwolone jest kładzenie gładzi na świeże powierzchnie betonowe. Po wysezonowaniu, nakładamy grunt a dopiero na to gładź.

Po co środek gruntujący?

Nieważne jak dobrze i dokładnie wyrównamy powierzchnię za pomocą tynku i gładzi, bez gruntu może on łuszczyć się i odpadać. Dlatego konieczne jest zagruntowanie ściany, co da nam efekt na lata. Istotne jest także, by nie nakładać tynku i gładzi gipsowych w pomieszczeniach, gdzie wilgotność powietrza może przekraczać 70 procent. Tego typu rozwiązania nie sprawdza się więc na przykład w łazienkach. Warto zauważyć, że zarówno tynki jak i gładzie szpachlowe, służące do wykończenia i wyrównywania powierzchni, charakteryzują się dużą przepuszczalnością pary wodnej. Dzięki czemu ściany nie zatrzymują w sobie wody, a tynkowanie i wygładzanie sprawia, ze farba trzyma się na nich jeszcze lepiej.

O tym co położyć na ścianę dowiesz się więcej z poradnika https://www.sniezka.pl/poradniki/porady-techniczne/tynki-i-gladzie-gipsowe-czym-sie-roznia-i-dlaczego-warto-je-stosowac

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
3 + 9 =