Niewymagające rośliny ogrodowe – jakie wybrać?

Mało wymagające rośliny w ogrodzie to gwarancja nie tylko łatwiejszej uprawy roślin, lecz również pięknego wyglądu ogrodu. To, że rośliny są mało wymagające, nie oznacza, że nie nadadzą one pięknego wyglądu i nie będą się pięknie prezentowały!

 

Jak odpowiednio dobrać rośliny do ogrodu?

 

Mimo “niewymagającej” natury większości roślin wymienionych w tym artykule, nie wszystkie będą w stanie rosnąć i cieszyć oko w tych samych warunkach zarówno pod względem podłoża, jak i dostępu do światła.

 

Aby odpowiednio dobrać rośliny, należy przede wszystkim kierować się podłożem, które dany okaz lubi i w którym najlepiej się czuje. Krzewy takie jak forsycja czy jaśminowiec świetnie sprawdzą się, posadzone w lekkich, niezbyt wilgotnych glebach. Jednym z najmniej wymagających krzewów jest również głóg, który nie wymaga bardzo dużo. Mimo tego warto jest zadbać o odpowiednie warunki, aby rośliny mogły jak najlepiej rosnąć.

 

Rośliny odpowiednie do słonecznych ogrodów

 

Jeżeli ogród nie jest zacieniony, a gleba raczej sucha, odpowiednimi dla niego będą rośliny takie jak lawendy lekarskie czy krwawniki pospolite. Są to rośliny nielubiące zacienionych miejsc z wilgotną glebą. Warto pamiętać jednak o regularnym podlewaniu takich miejsc, szczególnie w lato, gdy gleba może być zbyt sucha nawet dla tych roślin.

 

Oprócz wymienionych powyżej, do roślin, które dobrze będą rosnąć w mocno nasłonecznionych miejscach należą:

 

 • macierzanki
 • sosny
 • kłosowce
 • wilczomlecze
 • goździki

 

Rośliny mało wymagające do zacienionych ogrodów

 

Z drugiej strony, w opozycji do roślin nie lubiących zacienionych miejsc istnieją te, dla których cieniste ogrody to wręcz marzenie! Gleba w takich miejscach zazwyczaj bardzo dobrze utrzymuje wilgoć, nie jest ona również sucha. Do roślin lubiących takie warunki zalicza się:

 • paproć
 • zawilce japońskie
 • hortensja ogrodowa
 • cis
 • bukszpan pospolity
 • funkia

 

Bardziej niż poprzednicy potrzebują one wody, dlatego należy o nie szczególnie zadbać w trakcie suszy, gdy ziemia nie jest odpowiednio nawilżona.

 

Czego nie robić, chcąc utrzymać mało wymagający ogród?

 

Nie dysponując dużą ilością czasu na dbanie o ogród, złym wyborem będzie np. sadzenie warzyw czy owoców w ogrodzie. Wymagają one bardzo dużo uwagi i dbałości. Podobnie wygląda sprawa z sadzeniem drzewek owocowych, które powinny być regularnie sprawdzane, psikane i przycinane.

 

Również założenie oczka wodnego nie jest dobrym pomysłem, stawiając na mało wymagający ogród. O wodę jak i o otoczenie oczka wodnego należy regularnie dbać i obserwować, aby nie doprowadzić do złej pielęgnacji, a co za tym stoi złego wyglądu miejsca.

 

Jak zaaranżować niewymagający ogród?

 

Oprócz samych roślin, dobrze jest odpowiednio zaaranżować całą powierzchnię ogrodu. Nie warto jest przeznaczac duzej ilosci miejsca na trawnik, który wymaga odpowiedniej dbałości i regularnego koszenia i nawadniania. Jeżeli jednak nie jest to możliwe, dobrze jest zainwestować w automatyczny robot koszący, który wykona całą ciężką pracę.

 

Oprócz tego warto jest postawić na żywopłot złożony z drzew iglastych – nie są one bardzo wymagające, a będą stanowić piękne otoczenie całego ogrodu, dopełniając jego piękny wygląd.

 

Rośliny mało wymagające do ogrodu to dobre rozwiązanie dla każdego, który nie posiada czasu lub nie lubi dbać o ogród, lecz chce cieszyć się z jego wyglądu. Rośliny, odpowiednio zadbane będą pięknie rosnąć i cieszyć swoim wyglądem całą rodzinę oraz gości.

 

Przeczytaj więcej na https://www.vidaron.pl/poradnik/niewymagajace-rosliny-ogrodowe-10-kwiatow-latwych-w-uprawie

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
2 + 23 =