Rośliny całoroczne na skalniak, czyli ogród wiecznie żywy.

Rośliny w ogródku skalnym są z reguły całoroczne. Większość z nich jest odporna na mrozy, a okres ich wegetacji różni się od klasycznych kwiatów ogrodowych. Warto więc wybrać wieloletnie odmiany, będące ozdobą w różnych porach roku i przez długi czas. Rośliny wieloletnie i zarazem całoroczne sprawią większy komfort przy pracy w ogrodzie i stworzą świetną podstawę do roślin sezonowych. Gatunki całoroczne i sezonowe mogą się pięknie uzupełniać, a po przekwitnięciu tych drugich nasza rabatka skalną zachowa piękny wygląd.

Niskie rośliny całoroczne do ogrodu

Poniżej przedstawiamy 3 propozycje Bylin. Są to niższe krzewy całoroczne, które stanowią podstawę dla całorocznego ogrodu skalnego. Nie wymagają dużej pielęgnacji i dobrze komponują się z podłożem skalnym.

  • Rojnik- prawdopodobnie najpopularniejsza roślina całorocznych ogrodów i wszelkiego rodzaju skalniaków. Mimo braku typowych kwiatostanów Rojnik sam w zachwyca. Jego grube liście w barwie od jasnej zieleni do ciemnego fioletu tworzą kształt zwartej gwiazdy. Rojnik jest rośliną kolonijną, sam dopasuje się więc do skalnego podłoża, prezentując kolczaste gwiazdy w różnych rozmiarach. Maksymalna wielkość jest mocno uzależniona od wybranego gatunku.
  • Płomyk Szydlasty, inaczej Floks. Jej maksymalna wysokość to 10 cm, jednak dzięki niesamowitemu zagęszczeniu liści na całej długości łodygi- potrafi stworzyć piękne, miękkie kępy kwiatów. Już same liście mają ciekawy, wręcz miętowy kolor, a kwiaty występują w wersji białej i różowej. Lubią podłoże piaszczyste i średnio nasłonecznione- warto zasadzić je na górze skalnej rabaty, stworzy to efekt puszystej ozdoby i zrównoważy kamienie.
  • Kolejne kwiaty całoroczne do ogrodu to Goździki pierzaste, inaczej Postrzępione. Jak możemy się domyślać, jest to pomniejsza i bardziej wytrzymała odmiana goździka, świetnie nadająca się do całorocznych aranżacji ogrodu. W ciągu roku tworzy puszyste szarozielone kępy, natomiast późną wiosną zachwyca białymi i różowymi kwiatami o cudownej woni. Goździk pierzasty nie wymaga zbytniej pielęgnacji, jest odporny na susze. Warto przyciąć go przed zimą, zagwarantuje nam to jeszcze więcej kwiatów w kolejnym sezonie.

Ogrodowe rośliny zimozielone

Bez nich nie uzyskasz pełnego efektu “całorocznego ogrodu”. Rośliny dobrane w skalniaku powinny uzupełniać się tak, by przez cały czas któreś z nich były żywe i zielone. I tutaj ratują nas karłowate iglaki oraz zimozielone krzewy. Wyróżnią się w ogrodzie skalnym swoją wielkością, ale go nie zdominują. Pozwolą naszemu ogrodowi trochę wybić się w górę, skalniaki charakteryzują bowiem głównie rośliny przyziemne.

Wybierajmy iglaki, które dobrze współpracują z sekatorem- będziemy mogli nadać im wybrany kształt, tutaj najlepiej sprawdzą się gatunki tj.: jodła balsamiczna, cyprysik groszkowy czy kosodrzewina. W przypadku kosodrzewiny- zasadź ją jako tło skalniaka lub element odgradzający go od reszty ogrodu.

Całoroczne rośliny pnące- uzupełnienie całości

Jeśli twój skalniak znajduje się w okolicy drzewa lub ogrodzenia dodaj mu jeszcze więcej wiecznie żywej zieleni. Stwórz ścianę z roślin pnących. Najlepiej w tej roli sprawdzi się Wiciokrzew, Trzmielina i bluszcz. Pamiętaj o regularnym przycinaniu- gdy rośliny pnące nie są stale kontrolowane- mogą wywołać szkody.

 

Jak widać, wybór roślin całorocznych jest ogromny- te wymienione w tekście to zaledwie inspiracja. Niezależnie na które z nich się zdecydujemy, ważne jest, by dobrać je odpowiednio do reszty. Zarówno wzrostem, potrzebami glebowymi, jak i okresem kwitnienia.

Chcesz więcej inspiracji? Dowiedz się więcej na https://www.vidaron.pl/poradnik/rosliny-caloroczne-na-skalniak-piekny-ogrod-przez-caly-rok

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
16 × 3 =