Jak zaplanować nowoczesny salon z jadalnią?

Bardzo często okazuje się, że połączenie salonu z jadalnią stanowi najlepsze możliwe rozwiązanie. Odpowiednio zaaranżowana jadalnia znakomicie wpasowuje się w salon, ponadto tworzą one strefę wspólną, w której najczęściej spotykają się wszyscy domownicy. Zaaranżowanie pokoju dziennego w taki sposób, pasuje idealnie do minimalistycznego stylu nowoczesnego, a oprócz tego jest rozwiązaniem wygodnym i  funkcjonalnym.

 

Przygotowanie do aranżacji salonu z jadalnią

Zanim przystąpimy do konkretnego działania, warto przyjrzeć się pomieszczeniu, w którym mamy zamiar urządzić salon z jadalnią. Na pewno istotna jest jego wielkość, kształt i ilość okien. Równie ważne jest to, jaki efekt ostateczny pragniemy uzyskać – kiedy zaś umiejscowimy wstępną koncepcję planowanego pomieszczenia w obrębie rzeczywistej przestrzeni, należy zastanowić się nad szczegółami.

 

Podział salonu z jadalnią na strefy

Spójność stylistyczna planowanego pomieszczenia jest istotna, tym niemniej warto oddzielić strefę jadalną od reszty salonu – niekoniecznie za pomocą ścianki działowej, znakomity efekt można uzyskać wprowadzając wyłącznie wizualny podział pokoju na strefy:

 

  • Zastosowanie różnych kolorów – zwłaszcza kolorów kontrastujących – w naturalny i nieinwazyjny sposób pomoże zaznaczyć odrębność jadalni od pokoju dziennego w którym się znajduje. Jeśli chcemy uzyskać wyraźny, nie budzący wątpliwości efekt, to dobrym pomysłem może się okazać popularne zestawienie bieli i czerni.

 

  • Zróżnicowane wykończenie obu stref również sprawdza się znakomicie. Przykładem zastosowania tej metody jest dodanie drewnianych elementów – na przykład belek sufitowych – w celu oddzielenia strefy jadalnej o reszty pokoju dziennego.

 

  • Zastosowanie innego oświetlenia sufitowego nad stołem służącym do spożywania posiłków może służyć zaznaczeniu odrębności tego miejsca od reszty pokoju – jeśli głównym źródłem światła w salonie jest wysoko zawieszony żyrandol, nad stołem możemy zamontować niżej podwieszone lampy. Pozwoli to na spożywanie posiłków przy dobrym oświetleniu oraz w ciekawy i nieinwazyjny sposób pozwoli uzyskać pożądany przez nas efekt.

 

  • Wykorzystanie ukształtowania pokoju to rozwiązanie możliwe w pomieszczeniach, które zawierają wnękę, albo mają nieregularny kształt – na przykład widywany gdzieniegdzie kształt litery L. W takim wypadku podział na strefy wynika w sposób naturalny z budowy pomieszczenia, zatem warto z to wykorzystać ustawiając stół we wnęce, bądź w mniejszej części pokoju o nieregularnym kształcie.

 

Aranżacja małego salonu z jadalnią w bloku

Jeśli pokój dzienny jest relatywnie mały – co często dotyczy salonów w blokach – nie należy przesadzać z ilością mebli wstawiając ich nie więcej, niż faktycznie potrzebujemy. Oprócz tego mniejsze pomieszczenie warto utrzymać w jasnej kolorystyce – na przykład w jasnych odcieniach szarości albo w zestawieniu koloru szarego ze złamanym odcieniem bieli – takie rozwiązania pomogą uniknąć przytłoczenia oraz sprawią, że pokój ulegnie optycznemu powiększeniu. Warto rozważyć użycie okrągłego stołu – zajmuje stosunkowo mało miejsca, poza tym z uwagi na swój kształt stanowi dodatkowy akcent, zaznaczający odrębność strefy jadalnej.

 

Urządzanie salonu z jadalnią – podsumowanie

Wszystkie wymienione rozwiązania można stosować oddzielnie, bądź w kombinacjach – w kontekście konkretnego pomieszczenia pozwoli to uzyskać pożądane wrażenie spójnej całości, zarazem subtelnie oddzielając jadalnię od reszty pokoju dziennego.

 

Więcej o aranżacji salonu z jadalnią przeczytasz na https://www.sniezka.pl/poradniki/jak-dobrac-kolor/salon-z-jadalnia-w-stylu-nowoczesnym-4-modne-aranzacje

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
18 ⁄ 9 =