Zegary słoneczne do ogrodu – jaki rodzaj zegara słonecznego wybrać do ogrodu

Zegary słoneczne to ciekawa, a zarazem niezwykle oryginalna ozdoba każdego ogrodu. Ten wspaniały dodatek stworzy w ogrodzie bajkowy klimat. Z zegarami słonecznymi odmierzanie czasu stanie się przyjemnością. Pierwsze zegary słoneczne stworzyli Grecy i Rzymianie. Najstarsze, te które się zachowały, mają nawet po dwa i pół tysiąca lat. Ten niebanalny element ogrodu mierzy czas ruchem cienia rzucanego przez gnamon, czyli wskazówkę zrobioną np. z metalowego pręta, ustawioną pod odpowiednim kątem. Cień pada na płaską powierzchnię, która służy za cyferblat. Zegary słoneczne umieszcza się w miejscach, gdzie słońce operuje przez największą ilość godzin w ciągu dnia. Wyróżniamy trzy rodzaje zegarów słonecznych:
1. Poziome
Zwane inaczej horyzontalnymi, gdzie ruch słońca rzutuje na poziomą płaszczyznę.
2. Pionowe
Zwane inaczej wertykalnymi, gdzie cyferblaty umieszczone są np. na ścianach domów.
3. Południkowe
Zwane inaczej sferycznymi, gdzie ich kształt przypomina kulę.
W ogrodzie najlepiej sprawdzi się zegar słoneczny poziomy. Jego kupno jest bardzo proste, można go nabyć nawet przez internet. Konstrukcja zegarów pionowych i południkowych jest natomiast bardzo trudna i wymagająca skomplikowanych obliczeń. Przy wyborze takiego zegara, jego stworzenie należałoby zlecić specjalistycznej firmie.

Zegary słoneczne ogrodowe – jak samodzielnie zrobić zegar słoneczny

Samodzielna konstrukcja zegara słonecznego poziomego jest prostsza niż na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać. Warto na początek w specjalistycznej firmie kupić gotowy cyferblat. Następnie trzeba go umieścić na poziomej powierzchni, np. kawałku drewna. Gnamon musi wskazywać kierunek północ – południe. Kolejnym krokiem jest wbicie w cyferblat prostego pręta, oczywiście w kierunku północ – południe. Pręt powinien być wbity pod kątem zbliżonym do kąta szerokości geograficznej miejsca, w którym znajduje się ogród. Trzeba pamiętać o wyznaczeniu na cyferblacie podziałki. Dzięki niej, będzie wiadomo o której godzinie na płaską powierzchnię pada cień rzucany przez pręt. Cyferblat powinien być wypoziomowany przy użyciu poziomicy, a podziałka natomiast wyznaczona kątomierzem, zgodnie z danymi zamieszczonymi w specjalnych tabelach. Można je znaleźć w internecie. Za gnamon ogrodowego zegara słonecznego z powodzeniem posłuży pień drzewa. Cyferblat zegara natomiast może być płaszczyzną ogrodu. Cień drzewa w ciągu dnia przesunie się o stałych porach. Zahaczy o ławkę i inne elementy ogrodu, które doskonale odnajdą się w roli podziałki. Ciekawą inspiracją mogą być głazy czy krzewy usytuowane w miejscach, gdzie zegar słoneczny wskaże stałe godziny. Na rynku jest ponadto wiele już gotowych zegarów słonecznych. Wykonane są z różnych materiałów, od drewna – aż po metal. Ich ceny wahają się w granicach od kilkuset złotych w górę. To, jaki zegar się wybierze zależy już od stylu aranżacji ogrodu, a także przede wszystkim od upodobań i fantazji właściciela.

https://www.vidaron.pl/poradnik/ozdobne-zegary-sloneczne-do-ogrodu-inspiracje

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
26 ⁄ 13 =