Ozdobna studnia z drewna – jak zrobić?

Studnia w ogrodzie to niezwykle praktyczna i opłacalna inwestycja. Obecnie w modzie są jednak również studnie dekoracyjne, służące przede wszystkim efektownej ekspozycji kwiatów oraz urozmaiceniu aranżacji ogrodu. W jaki sposób można wykonać je samodzielnie?

Studnia drewniana i jej atuty

Studnia użytkowa posiada wiele zalet. Najważniejsza z nich to możliwość zoptymalizowania kosztów zużycia wody, którą można wykorzystywać przede wszystkim do podlewania hodowanej roślinności. Liczne atuty ma także studnia pełniąca rolę wyłącznie dekoracyjną. W jej wnętrzu mamy szansę ukryć nieestetyczne elementy wyposażenia ogrodu, takie jak chociażby niewielkie narzędzia. Z kolei na jej brzegach w przepiękny sposób wyeksponujemy posiadane kwiaty czy zioła. Najciekawiej zaprezentują się dzięki niej przede wszystkim gatunki wiszące lub pnące.

Studnia drewniana projekt – baza studni ozdobnej

Drewniana studnia ozdobna może przyjmować różną formę, uzależnioną przede wszystkim od naszej wyobraźni. Każda konstrukcja tego typu powinna składać się jednak z bazy oraz daszku, który osłoni rośliny przed nadmiernym słońcem czy intensywnymi opadami deszczu. Najpopularniejszym projektem jest studnia na bazie kwadratu lub sześciokąta, zbudowanego z desek lub bali. Mniej powszechne i trudniejsze do wykonania są obudowy okrągłe, tworzone na bazie pierścienia lub betonowego kręgu. Projektując studnię z drewna warto pomyśleć także o odpowiednim podłożu. Konieczna będzie wylewka betonowa, kostka lub inna nawierzchnia, która zapobiegnie bezpośredniemu kontaktowi desek z wilgotną ziemią.

Studnia drewniana jak zrobić – projekt na bazie kwadratu

Do wykonania drewnianej studni na bazie kwadratu potrzebujemy przede wszystkim odpowiedniej ilości desek – grubszych do budowy szkieletu oraz cieńszych do wykonania obudowy, zabezpieczenia krawędzi i osłony podstawy. Najlepiej sprawdzą się tutaj deski świerkowe lub sosnowe, które nie wymagają szczególnej pielęgnacji i służą swojemu użytkownikowi przez długie lata. Poza tym, niezbędne będą również narzędzia do cięcia drewna, wkręty do łączenia desek, papier ścierny i preparat zabezpieczający, na przykład bejca lub lakierobejca. Pracę warto rozpocząć od wykonania niewielkich wykopów, w których umieszczone zostaną cztery belki konstrukcyjne (w czterech rogach kwadratu). W otworach należy umieścić obejmy dobrane do wielkości belek. W tak wyznaczonej przestrzeni wykonujemy wylewkę. Kolejny krok to stworzenie czterech ścianek obudowy studni. Gotowe ścianki przytwierdzamy do belek konstrukcyjnych. Następnie pozostaje nam jedynie obudować dolne zakończenia obudowy i wykończyć górę ścianek przy pomocy szerokich desek, które stworzą „parapet” na donice z kwiatami. Na takiej konstrukcji możemy umieścić także prosty, dwuspadowy daszek z tego samego materiału.

Drewniana studnia to element, który wprowadzi do ogrodu ciekawy klimat i stworzy miejsce do nietuzinkowej ekspozycji posiadanych roślin. Jej wykonanie nie jest kosztowne ani pracochłonne, a efekt może przerosnąć najśmielsze oczekiwania.

Więcej na: https://www.vidaron.pl/poradnik/drewniana-studnia-ozdobna-w-ogrodzie-zrob-to-sam

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
10 × 26 =