Dobrze wykorzystana przestrzeń – garderoba na poddaszu

Aranżacja pomieszczeń na poddaszach ze skosami jest wyzwaniem, które może przynieść wiele satysfakcji. Te trudniejsze do wykorzystania przestrzenie domu czy mieszkania z powodzeniem przeznaczyć można na garderobę.

Garderobę można połączyć z sypialnią lub przeznaczyć na nią oddzielne pomieszczenie. Istotne, w każdym z tych przypadków, jest maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni przy jednoczesnym zachowaniu funkcjonalności. Duże znaczenie ma stopień nachylenia skosów i wysokość ścianki kolankowej. Urządzanie niskich pomieszczeń wymaga kreatywności i rozwiązań podyktowanych indywidualnymi cechami wnętrza. Tu przychodzą z pomocą meble robione na zamówienie. Zostaną przygotowane dokładnie pod wymiar i pozwolą efektywnie zagospodarować ograniczoną skosami przestrzeń. Szafy z przesuwnymi drzwiami nie wymagają dodatkowego miejsca na ich otwieranie. Oddzielą także dwie przestrzenie, jeśli garderoba jest połączona z sypialnią.

Systemy do zabudowy wnętrz dostarczają wiele przydatnych w nietypowych miejscach akcesoria do przechowywania. Mogą znacznie podnieść funkcjonalność garderoby. Korzystajmy z wieszaków na prowadnicach, czy specjalnych półek na buty, dzięki którym zajmą one mniej miejsca. Do dyspozycji mamy też niezliczoną ilość pudełek, koszy i pojemników we wszystkich możliwych rozmiarach, a także wykonanych z różnego materiału.

Wykorzystaj to co masz

Przed przystąpieniem do projektowania warto zastanowić się co dokładnie chcemy przechowywać w naszej garderobie. Odpowiedź wydawałaby się prosta – ubrania. Pomyślmy co jednak się na to pojęcie składa oraz o innych przedmiotach, które z pewnością będą chciały znaleźć w niej swoje miejsce.

 • odzież długa (płaszcze, sukienki itp.)
 • ubrania krótsze które jednak będziemy chcieli powiesić ( np. bluzki, koszule, spódnice)
 • rzeczy przechowywane po złożeniu
 • buty
 • torebki i walizki
 • dodatki i akcesoria wszelkiego rodzaju.

Zastanówmy się na co będzie najlepsze do ich przechowywania i na co wygospodarować najwięcej możliwego miejsca.
Dobrze jest wykorzystać jeden z najwyższych punkt na drążek na którym powiesimy najdłuższe stroje. Krótsze ubrania można powiesić niżej albo na dwóch poziomach, gdy znajdziemy wystarczająco miejsca by zamontować drążki jeden pod drugim, w odpowiedniej odległości od siebie. Póki sprawdzą się zawsze, łatwo je wkomponować w przestrzeń. Dobrze również wyglądają. Bezpośrednio pod skosami warto umieścić w miarę możliwości niskie szafki, szuflady, pułki na buty albo pojemniki czy kosze do przechowywania bielizny.
Pamiętajmy by zadbać o to by korzystanie z garderoby było wygodne, a dostęp do ubrań w miarę swobodny i nieograniczony. W trudniej dostępnych miejscach możesz przechowywać przedmioty rzadziej używane albo odzież sezonową, której w danym czasie nie potrzebujesz.
Dodatkowe rady:

  • Zadbaj o właściwą wentylacje pomieszczenia.
  • Chroń ubrania przed zbyt intensywnym światłem słonecznym. Może ono powodować ich płowienie.
  • Nie zapomnij oczywiści o lustrze. Umieszczone w drzwiach szafy lub wiszące na ścianie powiększy optycznie pomieszczenie i pozwoli nam przejrzeć się w nim po wybraniu stroju.

Dowiedz się więcej o garderobie na poddaszu z poradnika na https://www.magnatfarby.pl/pl/ekspert-radzi/garderoba-na-poddaszu-kolor-scian-inspiracje-i-porady

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
18 ⁄ 9 =